Víte, že vánoční cukroví se u nás začalo péct už v 16. století, a že nejde o typickou křesťanskou zvyklost? Tehdy, v době rané renesance, s touto tradicí začaly pohanské kmeny, které uctívaly vánoční svátky v jiné formě – jakožto oslavu zimního slunovratu. 23. prosinec představoval obrat ve vývoji zimního období, začal se prodlužovat den a zima se přehoupla do své druhé poloviny.
Pečení cukroví souviselo s ochranou obydlí od temných sil. Zavěšovalo se na různá místa, např. na okna, nad dveře, ke stropu, a poblíž jídelního stolu. Cukroví také symbolizovalo dostatek potravy – úrody na polích, ovoce na stromech, a zdravé domácí hospodářské zvířectvo. Co se týče tvarů a druhů, peklo se nejčastěji cukroví připomínající zvířata a sluneční kotouč (kolečka).
Z čeho se tehdy cukroví vyrábělo
Původní pohanské cukroví mělo spíš podobu sušeného ovoce, ořechů, medových sušenek. Tehdy neexistovala rafinace mouky a cukru, což ovšem představovalo významné zdravotní plus.
První klasické pečené výrobky pochází z druhé poloviny 19. století, a to už se běžně cukr vyráběl z cukrovky varným procesem. Chudé rodiny však byly odkázány na hnědý cukr nebo na melasu a tím pádem byli také chudí lidé podstatně zdravější, než lidé movití. Rafinovaný cukr a bílá mouka totiž přichází o většinu cenných živin.
Kdy začít s pečením
Proces pečení souvisí s přípravou těsta a bývá to obvykle vždy na začátku adventu . Většinou začíná celý proces již na konci listopadu. Vždy je lepší raději péct s předstihem a s přehledem, abychom měli jasno, které druhy a jaké množství se bude vyrábět. Některé cukroví je vhodné nechat uležet ve vlhké místnosti a v chladu, kde se dostatečně rozleží.
· 25 dnů před Štědrým dnem je ideální pustit se do vanilkových rohlíčků, perníčků, zázvorového pečiva a kokosových druhů.
· 14 dnů před Štědrým dnem pečeme linecká kolečka a vykrajované druhy.
· 7 dní před Vánoci bychom měli začít s nepečeným cukrovím a se světlými druhy z bílého těsta.
· 23. prosince se pak už peče jen vánočka.