Patříte-li mezi gurmány a vyznáváte zdravý životní styl, pak by do vašich všedních i svátečních dnů skvěle zapadlo cokoli, co bylo vypěstováno na maďarské zemědělské půdě, bohaté na minerální a stopové prvky. Ve spojení s příhodným podnebím je to ideální oblast, kde se daří ovoci a zelenině, která zásobuje tuzemský trh, a zčásti také putuje na export.
Honí vás mlsná? Dejte si raději papriku
Přemýšlíte-li, kam letos na dovolenou, rádi bychom vám doporučili právě zmiňované Maďarsko. Papriky tu patří k nejrozšířenějším druhům pěstované zeleniny a jsou ve světě známy svou špičkovou kvalitou. Budete-li trávit týden v okolí největšího evropského jezera – Balatonu, pak tu konzumaci paprik rozhodně nevynechávejte. Dopřejte si je nejlépe v syrovém stavu, třeba s fazolovou pomazánkou, se sýrem, anebo v zeleninovém salátu.
Paprika jako koření – bez papriky bychom stěží zvládli vykouzlit kuře na paprice, guláš a celou řadu dalších pokrmů. V kuchyni je nepostradatelná, protože žádné jiné koření ji nedokáže zastoupit či zcela nahradit. Obě varianty, jak sladká, tak i pálivá patří na náš stůl již po staletí, paprika byla cenným obchodním artiklem jako např. sůl na solných stezkách. Na našem území se dala pěstovat v teplých oblastech, ale velmi často se k nám dovážela hlavně z Uher, tedy ze Slovenska a z Maďarska.
Maďarská paprika si udržuje dobré jméno po celém světě, vyniká svou výraznou chutí i vůní a obsahem živin, které rostliny čerpají z úrodných oblastí rozsáhlé nížiny Alföld. Složení půdy, délka slunečního svitu, příznivá teplota i vlhkost vzduchu jsou atributy, které proslavily Maďarsko jako pěstitelskou velmoc, z ovoce se tu pěstuje především mnoho odrůd jablek, ze zeleniny převládají zmiňované papriky a dále okurky, mrkev, rajská jablíčka, hrášek, kukuřice, bílé a červené zelí a cibule.