V roce 2018 se na popud České národní banky zpřísnily podmínky pro získání hypotečního úvěru. Jejich nařízením se samozřejmě museli přizpůsobit všechny banky. Úrokové sazby jsou v současnosti velice příznivé a během roku 2020 by se nijak závratně zvyšovat neměli. Je proto stále skvělý čas na to přestat platit nájem a přestěhovat se do vlastního. Jak si na trhu vybrat to nejlepší?
Kolik potřebujete a kolik už máte?
Jako první si musíte zjistit, kolik je banka ochotná půjčit. Se 100 procenty nepočítejte. Naspořeno musíte mít většinou 20 procent z odhadní ceny, přičemž zbylých 80 procent získáte od nich. Reálně můžete očekávat také to, že budou chtít detailně znát všechny vaše příjmy a výdaje. To znamená, že se bude zpovídat z toho, kolik platíte za jídlo, oblečení i zábavu.
Nezaměřujte se jen na jednu společnost
Na českém trhu najdete nespočet bankovních i nebankovních hypoték, ze kterých můžete vybírat. Některé budou výhodnější a vhodnější než jiné, proto není dobré se spoléhat např. Jen na instituci, u které máte zřízený běžný účet. Projděte jich co možná nejvíce a nechte si od nich vypracovat nezávaznou kalkulaci. Díky tomu snadno zjistíte, co pro vás bude do budoucna nejlepší.
Naplánujte si čerpání úvěru
Tohle platí u výstavby domu. Je zapotřebí si dobře přečíst podmínky konkrétní společnosti, protože některé poskytnou finance ihned a stavba je na vás. Většina má ale limity na čerpání, např. musíte kompletně dokončit stavbu do dvou let, jinak riskujete úhradu vysokého penále.
Myslete na zástavu
Vám se možná daná nemovitost líbí, ale pro instituci nemusí být vůbec ideální. Vztahují-li se na ni jakákoli břemena nebo zástavy, z pohledu poradce bude klesat její kvalita. Problémem by ale mohl být také dům v záplavové oblasti apod., protože poté bude velice těžké nemovitost pojistit. A pojistka je často podmínkou pro to, aby žádost o úvěr byla schválena.