Asi jen málokterý vlastník rodinného domu si dokáže představit léto bez vlastního bazénu na zahradě. A není divu, není nic lepšího, než si vlézt do vlastního, soukromého koutku bez strachu, že na vás budou zírat cizí lidé nebo že se tam budete s ostatními mačkat a jen stěží hledat místo alespoň pro pár temp.
Záleží samozřejmě také, jak velký jej máte. U těch větších než malých nafukovacích je však potřeba vodu udržovat v čistotě, jinak hrozí, že se za chvíli stane díky napadaným broukům, listům a jinému materiálu rájem pro řasy a sinice. A ačkoliv se řasy řadí mezi největší producenty kyslíku na planetě, v bazénu na koupání je rozhodně mít nechcete.
K tomu nám pomáhá čerpadlo. Jedná se o zařízení, které odčerpá vodu z bazénu, prožene ji filtrem, kde se zbaví nečistot, a opět ji vypustí zpátky. Dá se říci, že je to nezbytný pomocník. Avšak i on potřebuje určitou péči. Proto je dobré na jaře při přípravě na sezónu mimo jiné udělat servis bazénových čerpadel. Co všechno obnáší?
Poté, co jej vytáhnete z garáže či ze sklepa, je na místě důkladná prohlídka. Pozornost věnujte zejména těm částem, které budou pod vodou a elektrickému kabelu. Podívejte se, zda na nich nejsou praskliny či jiná poškození. Překontrolujte také hadice, zda někde není viditelná prasklina.
Pokud tato úvodní kontrola dopadla dobře, je na čase jej před zapojením do ostrého provozu vyzkoušet. Ponořte jej do vody a zapněte. Sledujte především, zda někde něco neprobíjí. Pokud ano, okamžitě přístroj vytáhněte ze zásuvky.
Dále věnujte pozornost tomu, zda někde nevytéká voda, kudy by neměla. Zde se zaměřte především na hadice. Přes zimu se v nich totiž mohly udělat mikrotrhlinky, které pouhým okem těžko uvidíte. Pokud na něco takového narazíte, pečlivě sledujte, odkud přesně to teče.
Pokud vše dopadlo v pořádku, pak už vám nezbývá nic jiného, než jej zapojit a užívat si krásně čisté vody.