Ač pojem hypotéka a úvěr zná každý málokdo ví, jak s těmito půjčkami pracovat či k čemu jsou určeny. Zkrátka stěží je někdo definuje. Jak hypotéka, tak i úvěr nám ale můžou být dobrými pomocníky v případě finanční krize či touze po vysněné věci. Je tedy příhodné si tyto dva produkty definovat.
Úvěr patří mezi zlatou střední cestu v rámci financování bydlení. Dosáhne na něj téměř každý, jelikož je poskytován jako vedlejší produkt ke stavebnímu spoření. Tento typ půjčování peněz tedy funguje na principu vzájemné výpomoci. My spoříme u banky peníze a ona za to, že je může dočasně využívá nám poskytne zvýhodněný úvěr.
Úvěr tedy můžeme dělit na dva základní.
· Překlenovací
· Úvěr ze stavebního spoření
Oba typy jsou poskytovány v rámci stavebního spoření. První tedy překlenovací funguje v případě, že nemáme naspořenou požadovanou minimální částku. To je 40 % z cílové částky a nespoříme po dobu dvou let. Jsou u něj nastaveny splátky formou fixace a pokud se rozhodneme splatit předčasně může nás čekat sankce.
Druhý typ, který je mnohem běžnější. Tedy standartní úvěr ze stavebního spoření je poskytován pro již stávající klienty banky. V případě, že spoříme po dobu dvou let a máme tedy naspořeno alespoň 40 % z cílové částky můžeme získat zvýhodněný úvěr. Zde není nastavená žádná penalizace ani sankce za předběžné splacení.
V obou případech se jedná o půjčku na předem stanovený účel. Takže hlavně na bydlení, rekonstrukci či přístavbu. Je zapotřebí doložit potřebnou dokumentaci o výstavbě.
Oproti tomu hypotéku můžeme získat, aniž bychom vlastnili stavební spoření. Musíme však ručit nemovitostí a dokládat bance svůj příjem. Hypotéku můžeme získat do maximální výše 70 % z hodnoty nemovitosti.
Úročení v rámci hypotéky dělíme do dvou kategorií.
· Fixní úroková sazba
· Plovoucí úroková sazba